Pravidlá racketlonu

Úvod
Počiatky racketlonu sa objavili v Fínsku v polovici osemdesiatych rokov, kde štyria ľudia zastupujúci každú z štyroch športových federácií utvorili hru, ktorú pomenovali mailapelit (raketové hry). Prvé fínske majstrovstvá sa konalo v Helsinkách v roku 1986. Po tejto udalosti sa šport rýchlo rozrástol do veľkosti, že bolo možné získať takmer 400 ľudí, ktorí sa zúčastnili niektorých ďalších turnajov. Od tej doby bolo jasné, že mailapelit je šport, ktorý bude mať úspech a to nielen v okolí. Fínske šampionáty sú stále organizované každoročne aj keď miesto bolo presunuté z Helsínk do Lahti.

Vo Švédsku sa racketlon objavuje na konci 80. rokov. To bolo práve vtedy, keď mnohonásobný národný majster Švédska, Peter Landberg, zorganizoval prvú súťaž. Nasledujúci rok sa konal (1990) prvý švédsky šampionát a od začiatku sa stal predmetom značného záujmu, pretože sa ho zúčastnilo nie menej ako 218 ľudí. Od tej doby Peter Landberg usporiadal majstrovstvá každý rok. Racketlon sa vďaka tomu stal pomerne dobre zavedeným športom a už nebol tak neznámy.

Počas týchto prvých rokov prešiel švédsky racketlon zaujímavým vývojom. Na začiatku názov "racketlon" ešte nebol používaný. Namiesto toho bol použitý názov "Raketové majstrovstvá" (švédsky: racketmästerskap). Aj pravidlá sa odlišovala od tých dnešných. Pôvodne bolo cieľom zachovať charakteristická pravidlá pre počítanie v každom zo športov. To znamená, že tenis sa hral do 6 hier, set v bedmintone do 15 bodov a tak ďalej. Tento spôsob počítania však vyžadoval pomerne zložitú matematiku. To viedlo k tomu, že po tesnom zápase často nebolo jasné, ktorý hráč skutočne vyhral. Potom, v roku 1994, bola zavedená súčasná pravidlá pre počítanie. Bolo zistené, že podobná hra, mailapelit, bola hraná vo Fínsku. Fínska hra obsahovala rovnaké športy, ale počítanie bolo iné a oveľa jednoduchšie: každý set sa hrá do 21 bodov, kto dosiahne najvyššieho počtu bodov je víťaz. Tieto pravidlá boli čoskoro zavedená a švédske majstrovstvá v racketlon v roku 1994 už užívalo fínskej počítanie.

Pravidlá
Racketlon je súťažou v štyroch disciplínach: stolný tenis, bedminton, squash a tenis.
Má jednoduché pravidlá. Celkovým víťazom je hráč, ktorý získa väčší počet víťazných bodov vo všetkých štyroch setoch. V racketlone sa hrajú nielen dámske a pánske dvojhry, ale aj štvorhry.
Racketlon sa v princípe riadi medzinárodnými pravidlami pre jednotlivé športové odvetvia
stolný tenis ,bedminton ,squash ,tenis
Nasledujúce pravidlá sú výnimky a dodatky špecifické pre racketlon.
Bodovanie. Hrajú sa štyri sety do 21 bodov bez strát, v každej disciplíne jeden set. Za stavu 20:20 set pokračuje dovtedy,kým jeden z hráčov nedosiahne dvojbodový rozdiel skóre. Podávajúci počíta stav (hráč,ktorý podáva, hlási zrozumiteľne priebežné skóre pred svojím servom).
Konečný stav. Víťazom je hráč, ktorý získal viac víťazných bodov v súčte všetkých štyroch setov (aj preto je možné prehrať tri sety, no vyhrať celý zápas). Stretnutie môže byť ukončené za stavu, keď víťaz má už po treťom odohranom sete taký vysoký bodový náskok, že už nemôže byť dostihnutý.
Rozhodujúci bod. V prípade vyrovnaného skóre po všetkých štyroch odohraných setoch nasleduje jediný rozhodujúci bod v záverečnej disciplíne (v tenise). Žreb určí podávajúceho, ktorý má na serv jediný pokus.
Poradie setov. Stolný tenis, bedminton, squash, tenis . Od menšej rakety po najväčšiu.
Podanie a strany kurtu. Na začiatku každého setu si hráči žrebujú, kto bude podávať prvý. Víťaz žrebu si vyberá servis ,príjem alebo stranu, na ktorej začne hrať. Po dosiahnutí 11 víťazných bodov jedného z hráčov nasleduje výmena strán s prestávkou 30 sekúnd. Podanie sa strieda po každých dvoch bodoch (platí to pre všetky štyri disciplíny). Prvé podanie vždy začína z pravej strany doľavej, druhé je vždy z ľavej strany do pravej (uvedené platí iba pre bedminton, squash a tenis).Za stavu 20:20 sa podanie strieda pojednom bode až do získania dvojbodového rozdielu skóre jedného z hráčov. Hráč A začína z pravej strany do ľavej, potom hráč B podáva tiež z pravej strany doľava. ďalej hráč A podáva zľava doprava atď.
Časové intervaly. Hráč má nárok na 30 sekundovú prestávku počas setu po tom,ak bodový zisk jedného z hráčov je 11 a keď zároveň dochádza k výmene strán. Toto pravidlo platí i pri squashi, kde sa strany nemenia. Prestávka medzi setmi je maximálne 5 minút, resp. ďalší set musí začať do 5 minút.
Po ukončení setu predchádzajúceho (2,5 + 2,5 minúty = premiestnenie na ďalšiu disciplínu + rozcvičenie). Hra musí byť súvislá. Hráč môže požiadať rozhodcu alebo súpera (keď rozhodca nie je prítomný) o rýchle osvieženie či osušenie. Keď to rozhodca alebo súper nedovolí, hráč nesmie opustiť ihrisko. O povolenie rozhodcu alebo súpera musí hráč žiadať i v prípade potreby rýchlej úpravy kurtu (vysušenie vlhkosti a pod.)
Špecifiká štvorhry.
1. Všetci hráči oboch párov musia byť počas hry v hracom sektore okrem squashu, v ktorom hrá iba jeden z páru.
2. Pred každým setom sa žrebuje o podanie. Pár, ktorý vyhrá žreb, určí ktorý z hráčov začne podávať (servovať) a pár, ktorý prijíma serv, určí hráča na príjem.
3. Poradie hráčov na podaní v bedmintone a tenise sa riadi nasledovne: pár AB proti páru CD, podanie sa strieda v poradí A, C, B a D a potom zasa A, C, B a D. atď. Výnimkou je podanie v stolnomtenise, kde začína A . C . B . D, povýmene strán po dosiahnutí stavu 11 sa poradie podávania mení na A . D . B . C atď.
Pravidlá squashu sa riadia podľa bodu 5.
4. Počítanie v sete končí nasledovne: každý hráč z oboch párov má dve podania, ktoré sa dookola striedajú, víťazí dvojica, ktorá prvá dosiahne 21 bodov. Ak je skóre 20:20, mení sa podanie po jednom a víťazí tá dvojica , ktorá prvá dosiahne dvojbodový rozdiel.
5. Squash sa hrá singlovým spôsobom do 21 bodov, ale v dvoch častiach. Po dosiahnutí začínajúcou dvojicou stavu 11 dohráva set do konečného stavu druhá dvojica.
a) set začínajú lepší hráči, resp. hráči s vyšším postavením v rebríčku;
b) ak jeden z dvojice nie je zaradený v rebríčku, bude automaticky hrať s hráčom číslo 2, t. j. hráčom slabším, a druhý v poradí;
c) v prípade, že ani jeden z hráčov nemá zaradenie v rebríčku, potom si dvojice určia horšieho a lepšieho hráča a toto určenie platí počas celého turnaja;
d) v mixe začínajú set ženy, za stavu 11 ich striedajú muži.
6. Ak po štyroch odohraných disciplínach majú dvojice rovnaké skóre, set v tenise sa predlžuje o jednu loptičku (na podanie je iba jeden pokus!). Víťaz tejto loptičky je víťazom celého stretnutia. Voľbu podania alebo príjmu rozhodujúcej loptičky určí žreb.